o filmie Vabank w hotelu


Hotelowe nawiązanie do filmu „Vabank” nie jest przypadkowe. W budynku odrestaurowanym przez obecnych właścicieli mieściła się bowiem siedziba Narodowego Banku Polskiego. Aby zachować i podkreślić dawną funkcję kamienicy w piwnicy zostały odrestaurowane zabytkowe wrota do Skarbca.

Film Vabank towarzyszy Gościom hotelowym niemalże na każdym kroku. W lobby barze powieszono obraz – kadr z filmowym Kwinto, w windzie rozbrzmiewa muzyka filmowa, ściany pokoi ozdobione są oryginalnie podświetlonymi kadrami z filmu. Klimat lat 20. i 30. ubiegłego wieku dodaje hotelowi uroku i tworzy oryginalny nastrój.

historia budynku


Historia budynku Hotelu „Vabank” pokazuje w pigułce jak wyglądały dzieje Golubia.

Początki historii tego fragmentu golubskiego Rynku sięgają czasów średniowiecza. To wówczas wytyczono działkę, która jako jedna z nielicznych przetrwała w niezmienionym kształcie do czasów współczesnych.

Dzieje budynku przy ulicy Rynek 9 rozpoczęły się jednak w XIX wieku. To wówczas żydowska rodzina Kiewe stała się właścicielami kamienicy.

W tym czasie istniał w tym miejscu budynek narożny i zajmował najprawdopodobniej około 2/3 obecnej głębokości działki. Wynika z tego, że wzdłuż ulicy Zamkowej stały obok siebie dwa budynki. Zostały one scalone przed wybuchem I wojny światowej. Rozbudowa kamienicy była potrzebna ponieważ dom towarowy, który mieścił się w południowej części był za mały.

Właścicielami sklepu byli Moses i Abraham Kiewe. Dom towarowy istniał do 1939 roku i był największym tego typu budynkiem w Golubiu i Dobrzyniu nad Drwęcą. W czasie okupacji Niemcy wykorzystali budynek jako magazyn i umieścili w nim skład chemiczny.

Po wojnie w budynku istniało przedszkole prowadzone przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo. W latach 50 – tych XX wieku w kamienicy umieszczono biura Spółdzielni Pracy Branży Drzewnej. W 1953 lub 1954 roku w budynku wybuchł pożar, który zniszczył część kamienicy.

Wraz z utworzeniem pierwszego powiatu golubsko – dobrzyńskiego w 1956 roku decyzją ówczesnych władz umieszczono tu kilka instytucji. W gmachu przy ulicy Rynek 9 umieszczono Narodowy Bank Polski, Bank Rolny, Powszechny Zakład Ubezpieczeń oraz wydział finansowy starostwa powiatowego.

Bank Powszechnej Kasy Oszczędności w kamienicy funkcjonował do połowy marca 2003 roku. Po wyprowadzeniu się instytucji przez kilka lat kamienica nie była używana. Jej właścicielami były dwie osoby – potomkowie rodziny Kiewe. Jedna z nich zdecydowała się przekazać pół budynku miastu za symbolicznego dolara. Druga część pozostała w rękach prywatnych. Cała kamienica przeszła na własność jednej osoby w 2009 roku. To wówczas zapadła decyzja, aby umieścić w niej hotel. Otrzymał on nazwę „VaBank”. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się 7 października 2011 roku.

Pierwotnie budynek hotelu wyglądał nieco inaczej niż współcześnie. Na fotografii z przełomu XIX i XX wieku ukazuje piętrową elewację o wystroju neorenesansowym. Trójosiowy układ otworów architektonicznych podkreślony został lizenami, zaś na osi wieńczy go półkoliście wyłamany gzyms i półokrągłe okno. Dekoracje typowe dla tego okresu – profilowane gzymsy i opaski, obramowania okien, rustykalne bonia, plakiety z rozetami.

Po przebudowie kamienica zmieniła nieco swój wygląd. Po pierwsze została poszerzona o część północną (od strony murów obronnych), która najprawdopodobniej została dobudowana. Świadczą o tym fundamenty odkryte podczas remontu kamienicy w 2010 roku. Po rozbudowie nadano całości wspólny wystrój architektoniczny o cechach neobarokowych z elementami secesji, który zachował się do czasów współczesnych. Oglądając budynek możemy zobaczyć od frontu motywy patrona handlu, Merkurego w postaci jego skrzydlatej czapki – petasos oraz laski – kaduceusza. Od strony ulicy Zamkowej widnieją natomiast płaskorzeźby z alegorycznymi wyobrażeniami zwierząt i ludzi.

opracował: Szymon Wiśniewski

lokalizacja


Hotel Vabank znajduje się w centrum zabytkowej Starówki Golubia – Dobrzynia, miasta położonego nad rzeką Drwęcą.

Sąsiaduje z XIV wiecznymi murami obronnymi, usytuowany jest u podnóża gotycko – renesansowego Zamku Golubskiego, w odległości 36km od Torunia.

Hotel Vabank należy do sieci Silfor POLSKIE HOTELE. siec silfor

Hotel Vabank
ul. Rynek 9
87 - 400 Golub - Dobrzyń
T: +48 56 682 02 70
M: recepcja@hotelvabank.pl